További kedvezmények: Szigetvár kártya, Szállás.hu kupon, Tüke kártya felmutatásával
Hat éven aluliak ingyenesen látogathatják a kiállítást! A belépőjeggyel az Apostolos terem is megtekinthető.
Zsolnay Negyed
Jegytípusok
2000 Ft
1500 Ft
1500 Ft
1500 Ft
-15%
10 fő felettTovábbi kedvezmények: Szigetvár kártya, Szállás.hu kupon, Tüke kártya felmutatásával
Hat éven aluliak ingyenesen látogathatják a kiállítást! A belépőjeggyel az Apostolos terem is megtekinthető.
A Zsolnay Látványmanufaktúra a gyár és a kulturális negyed különleges helyszíne, ahol a látogatók egy elválasztó üvegfalon keresztül betekintést nyerhetnek az európai hírű porcelánmanufaktúra több, mint 150 éves múltra visszatekintő gyártási folyamatába.
Az eozintechnika története a régmúltig nyúlik vissza, az alapját képező redukciós lüszter készítés perzsa eredetű, az üvegművességből átvett eljárás. A XIX. század utolsó évtizedeiben újra reflektorfénybe került, Magyarországon Petrik Lajos, a budapesti Ipariskola igazgatója és Wartha Vincze, a Műegyetem professzora kísérleteztek sikeresen a redukciós mázakkal. Zsolnay Vilmos az ő kísérleti eredményeikre támaszkodva egyedül fejlesztette tovább a technológiát, az ő nevéhez fűződik az égetési eljárás és a sokszínű mázazás kidolgozása. A technika az „eozin” nevet kapta, a görög „eos” (hajnal) szóról, talán mert az első sikeres darabok halványpiros színe a hajnal pírjára emlékeztetett.
Alapanyagok gyártása
Az eozin termékek előállítása különleges technológiával történik. Ennek megfelelően az eredeti receptek alapján a felhasznált anyagok java része a manufaktúrán belül kerül előállításra.
A három legfontosabb felhasználásra kerülő alapanyag:
A nyersgyártás során nyeri el a termék a végleges alakját. Ugyancsak a nyersgyártás során kerül sor az áttörések kialakítására, azaz a formából kivett termék falazatát éles késekkel kivágva csipkeszerű finom felület kapunk.
A nyersgyártás főbb folyamatai:
Mázolás, égetések
A termék, formájától függően, két- vagy háromszori égetésen és egy mázfelvitelen megy keresztül mire a végső festésre alkalmas, alapmázas állapotába kerül. A folyamatban található égetések fő feladata a termék szilárdságának kialakítása.
Égetési folyamatok:
Festészet
A termék végső mintázatának megrajzolása, a különböző dekor és eozin festékek felvitele a mai napig kézzel történik. A festék anyagának összetételében rejlik a titok, hogy miképpen képes az égetés során a felvitt barnás festék különböző teljesen más színné átalakulni, sőt megdöbbentő módon fémes kinézetet produkálni.
Redukciós égetés, lemosás
Az utolsó lépés a speciális kondíciókkal végrehajtott égetés, mely végeztével a termék elnyeri végső, utánozhatatlan színét. Az égetés paramétereit, akárcsak a felhasznált alapanyagok, mázak és festékek összetételét a titok homálya fedi.
HelyszínZsolnay Negyed | Zsolnay Látványmanufaktúra
Leírás
Támogatók